Adana Avukat İsmail Sari
Avukat İsmail Sarı
 
GÜNDEM ERKEN SEÇİME ZORLANMAKTA!
                              Evet! Türkiye bir seçimden daha çıktı. Fakat, her seçim Türkiye için daha fazla sorunu da beraberinde getirmeye başladı. Şimdiye kadar hiç görülmedik sorunlar yaratıldı ve yaratılmaya da devam etmektedir. Bu da açıkça göstermektedir ki, Türkiye’ de siyasi faaliyet yürüten siyasi partiler yaptıkları faaliyetlerde sonucu bakımından öngörüsüz davranmaktadırlar. Kadrolarında bulunan yöneticiler ya bilimsel ve sosyolojik bakımdan yetersizler yada bu ülkenin halkını anlamaktan uzak hareket etmekte, yada kendi siyasi hedeflerini yönetmeye talip oldukları halka açıkça anlatmıyor yada anlatacak bir dil kullanamıyorlar.
        Bu ülkenin halkı, kendisini dinleyen, kendisini anlayan, kendisi ile kolaylıkla iletişim kuran ve kendi sorunlarını devletin en yetkili kurumu olan parlamentosunda çözüm getirebilecek kişileri milletvekili olarak aday gösteren partilere oy verecek nitelikte.
                           Oysa, seçimlerde bir partiye yıllarca gönül vermiş, partinin en sadık üyesi ve savunucusu, her defasında en zor görevleri üstlenen parti emekçileri değilde o seçime kadar başka partilere çalışmış, siyasi düşüncesini başka partilerin dünya görüşüne göre oluşturduktan sonra o partide aradığını bulamayan bir kişinin millet vekili adayı gösterilmesi o siyasi partinin gerçek seçmenini üzmekte, kırmakta zaman zaman geri dönülmez bir şekilde küstürmekte ve parti neticede oy kaybına neden olmaktadır.
         Şu açıkça görülmekte ki; hangi siyasi parti, her ne kadar tek başına bir etken olmasa da, kendi emektarlarını, siyasi görüşünü savunacak olan dava adamlarını partinin kadrolarına yetiştiriyorsa, en iyi kurullarında temsil görevi veriyorsa insanlar o partiye yönelmektedir. Aksi takdirde insanlar kararsız kalmaya, karsızlık ise seçim günü kim ektiler, hangi parti adamı kendisini o an için anlıyor yada dinliyorsa o partiye yönelmekte ve netice olarak yapılan tüm kamuoyu anketleri tersine sonuç verir hale gelmektedir.
                      Siyasi düşünceleri etkileyen başka bir olasılıkta, günümüz insanı uzak zamanda meydana gelecek tehlikeden daha çok, çok kısa sürede birey olarak elinde olacak basit menfaatleri tercih ederken oltanın ucundaki yeme koşan balıklar gibi hareket etmeye başladı. Bu düşünce ister istemez siyasi partilerin bu ülke insanı için vaadettikleri de değiştirdi. Genelde, yapılan haksızlık ve yolsuzluk söylemlerinin ucu kendisine o an için zarar vermediği sürece çok umursamaz oldu.
                               Oysa siyasi partiler, ülkelerinde yaşayan insanların uzak dönemlerde karşılaşacakları sorunları da öngörerek o sorunları çözecek projeler, siyasi çözümler, gerekiyorsa yasal düzenlemeler yapılması için çalışması gerekirdi. Ama maalesef, son seçim bu ülke geleceği yönünden çok büyük tehlikeleri de içinde barındıran krizleri de beraberinde getirdi. Siyasi partiler, hedeflerinde krizi çözüme götürecek yasal ve demokratik çalışmalardan daha çok biri diğerini yok etme anlayışı içindeki kararlılıklarını göstermeye devam ettiği takdirde, ufukta en kısa zamanda erken seçim gözükmektedir.
        Evet ! Ak parti bu ülkede en çok oy alan bir parti oldu, ama tek başına İstediği nitelikte gündemindeki anayasayı yapmaya yeterli milletvekili seçtiremedi. Ak Parti açısından M.H.P ‘ den seçilen Millet vekillerinin Türkiye Büyük Millet Meclisine  gelip Yemin etmesi  ve  yeni anayasa açısından yeterli olmasına rağmen anlaşılıyor ki  bunu bile yeterli görmemekte bu nedenle de, en azından yapılacak bir erken seçimde koşullarını tek başına kendisinin belirleyeceği çoğunluğa erişeceğini düşünmesi nedeniyle Cumhuriyet Halk Partisi ve B.D.P ‘ yi  yapmış oldukları yemin etmemeye yönelik demokratik eylemlerini erken seçime  zorlayacak söylemlerde bulunmakta olduğu su götürmez bir gerçektir.
                              Eğer ki; Bir erken seçim olacak olursa zarar görecek olan bu ülkenin halkı ve milli menfaatleridir. Düşünülmeli ki, bu ülkede bir seçimde harcanan paralarla, bu ülkeye kaç tane fabrika, kaç tane okul, kaç km yol, kaç tane yoksul insanı doyuracak projeler yapılır. Bu dönem bu ülkenin ve bu ülkede yaşayan halkın geleceğini, insan onuruna yakışır ve akıllıca düşünme dönemi ve zamanıdır.
       
       
 

 
Ziyaretçi Sayısı : 549163 Sayfa Gösterimi : 8261122 Online Kişi: 1