Adana Avukat İsmail Sari
Avukat İsmail Sarı
 
İnsanlık Öldü Mü
                         18.04.2011 tarih ve saat 16,00 ‘ dan itibaren düşünüyorum.Gece bu olayı ve neticelerini düşünmekten uykularım kaçtı.Üstüme üstüme ,karabasanlar gelmeye başladı. Bir türlü gece boyu etkisinden kurtulamadım.
Bu toplumun her, bireyi Türk halkının, ne kadar yardımsever olduğunu, ne kadar barışçıl olduğunu, ne kadar zorda kalana yarım eden bir halk olduğunu her fırsatta dile getirir. Oysa dün anladım ki; Ya artık Türk Toplumu, bu niteliklerini ya kaybetmiş yada bu nitelikte olan insanlar,  bir insan dövülürken, bir insan sövülürken, bir insan aşağılanırken,  bir kadın töre cinayetlerine kurban giderken, bir kadın sokak ortasında bıçaklanırken çevresinde toplanan insanların arasında olmaması gibi bir tesadüfle karşı karşıyız demektir. Sizce, bu tür olaylar meydana gelirken, olay yerinde can çekişen insan ve katilleri işlerini yaparken, çevresinde toplanan insanlar televizyonda çok sevdikleri bir diziyi seyreder gibi seyretmesi ve hiçbir şekilde can çekişen insana, hakaret yiyen insana, mağdur kadına yardım etmeyi dahi düşünmemesi biraz tuhaf değimlidir.
Eğer, bu olayların gerçekleştiği yerde, yardımsever, iyiliksever ve kahraman insanlarımız yoksa bu insanlar kendilerine ihtiyaç duyulan yerlerde niçin yoklar. Hepsi evlerinden dışarı çıkamaz mı? Oldular.  Yoksa birileri ne halleri varsa görsünler boş vermişliği içinde, ya şimdi müdahale edersem arada dayak yerim, ya tanık yazarlar mahkemelerde sürünürüm korkularına mı kapılıyorlar. Evet! Böyle düşünüyorlarsa, bir gün kendileri o dayak yiyen, dövülen, cinayete kurban giden, yâda cinayete kurban gitmeye yaklaşmış yaralı insanın yerinde olduklarında, çevrelerinde bir zaman kendileri gibi düşünen insanların olduğunu düşünerek hiçbir şekilde çaresizce yardım istemesinler. Baştan yenilgiyi kabul edip, son dualarını yapmaları her halde daha doğru desem de, bu şekilde demeye yüreğim varmıyor. Evet, dürüst insanların, artık seslerini çıkarmadıkları, haksızlıklara anında karşı çıkmadıkları ve anında müdahale etmedikleri takdirde, uluorta suç işleyen, adam öldüren, hırsızlık yapan, haklarını gasp eden insanlar daha da cesaret bulacak ve bir gün aynı haksızlığa uğradığımızda kimse yanımızda olmayacağı açıktır. Sizin geçmişiniz kahramanlıklarla, yardımseverliklerle, çaresizin ve haksızlığa uğramışın yanında olmakla ünlüdür. Eğer ki; siz bu erdemlerinizi kaybederseniz, unutmayın ki, çocuklarınızın, sizin övündüğünüz gibi övünecek bir ataları olmayacaktır. Onlara bırakacağınız en güzel miras, insanın onuru ile yaşayabileceği bir ülke  olmalıdır.Ben diyorum ki,bir Kızılderili atasözünden uyarlama ile bu toplumun geleceği bize atalarımızdan miras kalmadı,biz onları çocuklarımızdan emanet aldık, atalarımızla övünmeyi ancak ve ancak onlar kadar çalışırsak hakkederiz 
Uykularımı kaçıran, gece bana kâbus gösteren olay Sayın Bedri Baykam' ın katledilmek istenmesi, bu ülkede artık, resim, heykel, müzik ve kısaca bilimsel sanat yapan insanların can güvenliğinin kalmadığı açıktır. Bu olayın Karsta bulunan ''İNSANLIK'' heykelinin yıkılmaya başlanması zamanına gelmesi tesadüf değildir diyorum. Yine Sayın Bedri Baykam' ı yaralı halde iken yardım istemesi ve hiç kimsenin yardım etmemesi İNSANLIĞIN YOK OLDUĞUNUN kanıtı olsa gerek demek istemiyorum. Ama gözlemlerim bu toplumun insancıl niteliklerinin değişmeye başladığının örneklerine sık sık rastlamak beni çok üzüyor. Bu olayda örneklerden biridir diyorum. Farkındamısınız? İNSANLĞIN, ZORDA KALANA YARDIMIN TİCARİLEŞTİĞİ, yaralı can çekişen bir insanın ticari taksi ile hastaneye gidebilmesi şekline dönüştüğü su götürmez bir gerçek olsa gerek.
Unutmayın! Aynı olayların sizin başınıza gelmeyeceğinin garanti belgesi, siz doğarken size verilmiş değil. Öyle ise, haksızlıklar karşısında susmamanız ve zaman geçirmeden zorda kalana, haksızlığa uğrayana,hakkı gasp edilmek istenene müdahale etmeniz bu tür olayların azalacağının garantisi olacaktır.
Burada sayın bedri Baykam’ a geçmiş olsun dileklerimi iletir, hiçbir insanımızın bu tür olayla karşı karşıya kalmamasını temenni ederim.


 
Ziyaretçi Sayısı : 549171 Sayfa Gösterimi : 8261130 Online Kişi: 9