Adana Avukat İsmail Sari
Avukat İsmail Sarı
 
İsmail Sarı Kimdir

         "Avukat’’ İsmail SARI, 18.02.1965 tarihinde Osmaniye/Kadirli Çiğdemli köyünde doğdu. Doğumundan hemen sonra bir yangın nedeniyle her iki ayağını kaybetti. Uzun yıllar sonra ameliyatlar sonucunda koltuk değnekleri ile yürümeye başladı. Sosyal olarak, çevresinde bulunan hiç kimse okuma azmini kıramadı. Önüne koyduğu hedefi başaracağından emindi ve emin adımlarla, çevresindekilerin, bilmeden yaptığı tüm engellemelere rağmen 1979–1980 eğitim öğretim döneminde Çiğdemli köyü ilkokulunu bitirdi. 1983 yılında Kadirli Merkez ortaokulundan,1986 yılında da Kadirli Lisesi' inden mezun oldu.

Av. İsmail Sarı, 1987 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandı. Hukuk Fakültesinin son sınıfında İzmir'de avukatların yanında çalışarak fakültede öğrendiği teorik bilgileri uygulamanın içinde pekiştirdi. Fakültede okurken, zaman zaman ortaokul yıllarında başladığı, amatör fotoğrafçılığa devam etti. Dokuz Eylül Üniversite Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra Adana Barosuna kayıtlı olarak avukatlık stajını tamamladı. 1995 yılından bu yana Adana Barosu'na kayıtlı olarak Adana/Merkez de serbest avukat olarak çalışmaktadır. Serbest avukatlık mesleği ile birlikte avukatlık meslek sorunlarından da uzak kalamayarak Baro yönetimine aday olduğu,  2004–2006 Ekim tarihleri arasında seçilmiş bulunduğu Adana Barosu YÖNETİM KURULU ÜYELİĞİ, Ekim 2008-Ekim 2010 döneminde Adana Barosu DİSİPLİN KURULU ÜYELİĞİNE, Adana Barosu' nun 26.Olağan Genel Kurul toplantısı tarihi olan 24.10.2010 tarihli seçiminde ise ADANA BAROSU DİSİPLİN KURULU BAŞKANI olarak seçilmiş ve bu görevi de ayrıca sürdürmektedir.

                        Av. İsmail Sarı her zaman, ulu önder Atatürk ilkelerini amaç kabul ederek, Türkiye’nin Laik, sosyal devlet anlayışı ve hukuk devleti ilkeleri ile çağdaş uygarlığın yakalanabileceğini, demokrasi anlayışının temelinde insanın ırkı, rengi, dili, dini ve benzeri niteliklerin değil, temel insan haklarına sahip çıkmakla ulaşılacağını, tüzük ve yönetmeliklerinde yer veren ve bu ilkeler doğrultusunda güvenli bir şekilde ilgili yerlere ulaşması görevlerini gönüllü olarak üslendi.

                        Av. İsmail Sarı, Engelli bireylerle ilgili gerek hukuki, gerek sosyal ve gerekse psikolojik sorunlarının çözümü çalışmalarını bir taraftan yakından takip ederken diğer taraftan, kendiside bu çalışmalara katıldı ve katılmaya da devam etmektedir.  

                        Av. İsmail Sarı, yaşamı ve engeliyle birlikte mutlu yaşamayı öğrendi,.Her şeye rağmen hayatta başarılı olduğu gibi, engellilerin yasalardan ve toplumun ön yargılarından kaynaklanan sorunları ile mücadele etme kararlılığı ile Adana' da bulunan Engelli derneklerine üye oldu ve zaman zaman yönetici olarak özveri ile çalıştı.Bu çalışmaları Adana da ve meslektaşları arasında engelleri ile barışık örnek ve başarılı biridir.

                       Av. İsmail Sarı, yine aynı amacı ulaşılması gereken hedef kabul ederek, toplumda engelli bireylerin sosyal yaşamın içinde farkındalığı yaratma, engelli sorunlarının sadece engelli bireylerin sorunlarını olmadığı, aynı zamanda tüm toplumun sorunları olduğu inancı ile çalışan Adana Kent konseyi Engelli meclisi yürütme kurulu üyeliği ve başkan yardımcılığı yapmaktadır. Engelli sorunlarının, bireylerin kendi çabaları, engelli derneklerinin özverili çalışmaları, kentlerin yönetimlerinin iyi niyetli çalışmaları ile değil, kurumların yönetiminde engelli bireylere yer verilmesi halinde, en doğru bir şekilde çözüleceği inancı ile gerek engellilerin ve gerekse ülkemizin çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmasına engel olan sorunlarını çözüme katkı sağlamak içinde çabalamaktadır.

                      Avukat İsmail Sarı, evli olup bir kız bir erkek iki çocuk sahibidir.

 
Ziyaretçi Sayısı : 549179 Sayfa Gösterimi : 8261138 Online Kişi: 12