Adana Avukat İsmail Sari
Avukat İsmail Sarı
 
TRAFİK CANAVARININ BAYRAMI ÇOK GÜZEL GEÇTİ
“Bayram” kelime anlamı ile benim için mutlulğun paylaşımı ve bu paylaşım için uzak diyarlardan uzak diyarlara ziyaret  anlamı taşır. Oysa, günümüz bayramları hep acı ,keder, ölümün paylaşımı haline gelmiştir.Başka gün olmadığı kadar bayramlarda trafik kazası olan başka günler varmıdır.
Derinlemesine hiçbir eğitim almadın,aldığı eğitimin yüzde birini dahi araç kullanırken uygulamayan dahası uygulamayı dahi aklının ucundan geçirmeyen ve bu anlayışla direksiyona geçen,hız limitlerini, trafik kurallarını hiçe sayan insanlardan bayramlar bazı aileler için acı ,ölüm ve sakat yaşamaya mahkum etmekten başka güzel bir gün akla  getirmememektedir.
Son derece gelişmiş modern teknoloji ile donatılmış araçları kullanan kişilerin bir an önce “öndekini geçme hastalığından “kurtaracak ve onları tedavi edecek bir yöntem bulunmak zorundadır.Oysa baktığımızda trafik kazalarının yüzde 99’u sürücü hatalarından kaynaklandığı su götürmez bir gerçektir.
Şu an trafikte olan araç sürücüleri  bakımından “öndekini geçme hastalığına” yaklanmış sürücülerde fark ettiğim korku polisiyeve trafik cezası  korkulardır.Öyleyse ;bunlar  için öncelikle seyrettikleri yollarda yeterli sayı mevcutsa canlı trafik polisleri, gerçek trafik polis araçları, açıktan görülecek şekilde yol güvenlik kamaralırı bunların yeterli olmaması halinde, çok ucuz maliyetli trafik aracı maketleri ,kamara maketleri ,radar maketleri  yol üzerlerine yerleştirilmeli, birden fazla aşırı hızdan trafik cezası alan sürücülerin araçlarına hız kontrol araçları yerleştirilmli ve bu  sürücüler ruh sağlığı bakımından zorunlu tedavilere tabi tutulmaları, yeni ehliyet alacaklar için ise mutlaka aday sürücü süresi belirlenmeli, bu süre içerisinde ise psikolojik destek almaları zorunluluk haline getirilmesi başlıca çözüm yöntemleri arasında sayılabilir.
Yine trafik kaza tutunakları gözönüne alındığında, sürücüler kullandıkları araçların motor güçlerini, manevra kabiliyetini  tanımadıkları görülmemketir.Tanımadığın bir araçla yola çıkmak,her halde trafik kazasına özel devetiye çıkarmak demek olduğu açıktır.
Diğer taraftan, tüm trafik kurallarına uyan sürücüleride en azından yılda bir kez teşekkür belgesi  ve küçük  hediyelerle onurlandırmak kurallara uymayı özendirecek ve bu sayı günden güne artacağı için trafik kazalarını azaltıcı bir rol oynayacağı başka bir etken olduğu düşünülmeledir.
Diyorum ki;artık tüm yetkili kurum, kuruluş temsilcileri ve kendini sorumlu hisseden vatandaşlarla, bayramlarda trafik kazası terörüne dur diyelim:Sevdiklerimizi ve değer verdiğimiz insanların ölümünden sonra arkalarından ağlamanın bir anlamı olmadığı ortada. Kazasız günler, hepimizin olması dileklerimle. 
Ziyaretçi Sayısı : 549164 Sayfa Gösterimi : 8261123 Online Kişi: 2