Adana Avukat İsmail Sari
Avukat İsmail Sarı
 
Trafikte Öndekini Geçme Hastalığı
    Diğer ülkelerde nasıldır bilemem. Fakat Türkiye’de trafikte araç kullananlarda özellikle araç kullanırken ortaya çıktığını düşündüğüm bir hastalık söz konusu. Bu hastalığın adı mı? Hemen belirteyim.”ÖNDEKİNİ GEÇME HASTALIĞI” olarak isimlendirebilirim.
    Neden mi?
Düşünün evinde, işyerinde, dostları ile bir aradayken dünyanın en düşünceli, en kibar, en yardımsever insanını, aracının direksiyonuna geçtiğinde bir taraftan önünde seyreden diğer araçlara sürekli bir şekilde selektör yakması, sürekli korna sesiyle uyarması, sağ çekilerek kendisine yol vermeyen araç sürücülerine bu araç sürücülerinin duyma ihtimali olmasa da sürekli kendi kendine konuşmasının bir hastalık dışında başka bir açıklaması olmasa gerek
Yine, bu hastalığa yakalandığını düşündüğüm araç sürücülerimizde, sağ-sola dönüş yaparken hiçbir şekilde aracın sinyallerini kullanmaz iken, öndeki araç sürücüsünün sinyal vermeden dönüş yapmasını da bir türlü içine sindiremez, yine kendi kendine homurdanırlar.
Bu hastalığı en çok gözlemlediğim sürücüler ise; şehir içi halk otobüs sürücüleri, şehir içi yolcu taşıyan dolmuş sürücüleri ve  34’ plaka ile başlayan ticari firma araç sürücüleri olarak belirtebilirim.
Şehir içi toplu taşıma yapan halk otobüsleri ve şehir içi özel dolmuş sürücüleri kendilerine ayrılan duraklara ne zaman girecekleri ve nasıl çıkacaklarını hiçbir şekilde tahmin etmek mümkün olmadığı gibi, yolucularını durak harici yolcu, kendilerine nerede işaret ederse o yerde almaya çalışıp, inecek yolcuları da yine aynı şekilde indirme yöntemini benimsemiş bulunmaktadırlar. Kendi meslektaşları ile aralarında sürekli yarış halinde olmaları nedeniyle araçlarına binen yolcuların oturup oturmadığını, hatta ve hatta nerdeyse binip bilmediğini, yolcunun ayağının birinin kapıda diğerinin aşağıda olup olmadığını bile kontrol etme gereği duymadıklarına her halde hepimiz en azından bir defa tanık olmuşuzdur.
Bu nedenle size tavsiyemiz. Eğer sürücü olarak önünüzde en azından Adana’da şehir içi toplu taşıma aracı olarak bir dolmuş veya halk otobüsü seyrediyorsa, öncelikle o araca yolun kenarında binmeye çalışan birine dikkat etmeniz sizin güvenli seyretmenize yardımcı olacaktır.
Yine hepimizin şehirlerarası yollarda ve özellikle otoyollarda,her ne kadar orta şeritte seyrederken hatta ve hatta biraz gerçekçi olmak gerekirse önümüzdeki aracı bizde geçmeye çalışırken arkamızdan gelen aracın sürekli bir şeklide selektör yaktığını, bizim üzerimizden geçecekmiş gibi yaptığını fark ettiğimizde, bizimde daha sağda bulunan şeride geçmek zorunda kaldığımız olmuştur. Genelde bu araçların plakası 34’ le başlar. Büyük olasılıkla bazı ticari firmanın pazarlama personeli olduğunu, en azından ben düşünüyorum. Niçin bu kadar hızlı gitmek istemelerini de şu zamana kadar çözemedim. Bu nedenle de, bu araç sürücülerinde, öndekini geçme hastalığının kronik hale geldiğini düşünmeye başladım.
Trafik kurallarına uyarak seyretme yerine, kendi önündekini geçme çabası ile araç kullananlar, kurallara uyarak araç kullananları ne kadar zorda bıraktıklarını hatta ve hatta onlara kaza yaptırma olasılığını ne derece artırdıklarını her halde hiç düşünemiyorlar. Şu bilinmelidir ki; bir insan kuralsızlığı, bir asli kural olarak özümsemiş ise, bu insanın öndekini geçme hastalığına yakalandığını ve kendisinden önce ölme yakın insandan, daha önce ölmeye aday olduğunu kabul etmek gerektiğini düşünüyor ve Öndekini geçme hastalığınız var ise, bir an önce sağlık diliyorum.

Yine belirtmek istiyorum ki, neden? trafik polisleri ışıklı kavşaklarda görev yaparken trafik o kavşaklarda karışır, yine neden trafik polisleri ışıksız olan kontrolsüz kavşaklara genelde görev yapmaz.
 Son zamanlarda özellikle seçim dönemlerinde başlayan tehlikeli bir moda; Adana’ nın birçok dönel kavşak içine karayolları mevzuatına göre araçların duraklaması bile para cezasını gerektiren bir davranış iken, siyasi partilerin kiraladıkları araçlar saatlerce park edip, siyasi partilerin reklamını taşıması, diğer taraftan dönel kavşağın çevresinin bez afişlerle donatılarak görüşün engellenmesi başka bir trajedidir. En kötüsü de, bu davranışa sesini çıkarmayan vatandaşımızın davranışıdır diyorum.

Trafik konusunda duyarlılığınızı göstermeniz, sizi geri dönüşü olmayan yola bilet almanızı engelleyecektir.
                         


 
Ziyaretçi Sayısı : 549173 Sayfa Gösterimi : 8261132 Online Kişi: 11